Smaczne, dojrzałe czereśnie to coś, na co czeka wiele osób. Nierzadko jednak pierwszeństwo miewają ptaki, które atakują drzewa i strącają owoce. Aby temu zapobiec, warto zabezpieczyć je za pomocą solidnej siatki. Takie rozwiązanie jest wygodne, nie wymaga dużych nakładów czasu ani pieniędzy i idealnie sprawdza się jako ochrona czereśni przed szpakami.
Czy siatki na czereśnie są skuteczną ochroną?
Gdy owoce dojrzewają na drzewach, ptaki bywają uciążliwymi gośćmi w sadzie. Szpaki strącają czereśnie z gałęzi, co może znacznie zmniejszyć zbiory. Dlatego coraz więcej sadowników, ale także osób prywatnych, decyduje się na założenie specjalnych siatek ochronnych.
Siatka na szpaki do ochrony czereśni uniemożliwia zwierzętom dotarcie do dojrzewających owoców. Jednocześnie nie blokuje promieni słonecznych. Czereśnie są soczyste, słodkie i smaczne.
Jeśli siatka jest odpowiednio dobrana, przede wszystkim pod względem wielkości oczek, skutecznie zabezpiecza owoce. Uniemożliwia szpakom, ale także mniejszym ptakom, przedostanie się do rosnących czereśni. Siatkę można zdjąć po kilku tygodniach i wykorzystać ponownie — w następnym sezonie lub na inne drzewa i krzewy.
Ochrona czereśni przed szpakami — zalety stosowania siatki
Ochrona drzew owocowych to ważny aspekt prowadzenia sadu. Z wytrzymałych siatek korzystają także osoby prywatne. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ takie rozwiązanie ma wiele zalet. Siatki na drzewa czereśni:
- nie hamują wzrostu roślin i dojrzewania owoców,
- chronią drzewa i owoce przed wiatrem,
- są wytrzymałe i mogą być stosowane przez wiele sezonów.
Siatki można zakładać także na inne gatunki drzew i krzewów owocowych, niezależnie od ich wysokości.
Jaka siatka ochronna na czereśnie będzie odpowiednia?
Aby ochrona drzew owocowych dobrze spełniała swoje zadanie, warto poświęcić trochę czasu na wybór właściwej siatki. Trzeba wziąć pod uwagę takie kwestie jak jej wymiary, rozmiar oczek czy materiał.
Wielkość siatki i oczek
Najczęstszym celem ataków dla szpaków w sadzie są czereśnie, dlatego warto dostosowywać rozmiar siatki właśnie do tych drzew. Jednak poza sezonem można chronić także inne krzewy i drzewa. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wybór siatki ochronnej na wymiar, dostosowanej do rodzaju sadu.
Wielkość oczek powinna być wystarczająco mała, aby ptaki nie miały możliwości przecisnąć się przez nie. Jednocześnie siatka nie może być pleciona zbyt gęsto, aby nie zatrzymywała promieni słonecznych.
Materiał i kolor
Siatka na czereśnie przeciw szpakom powinna być wytrzymała, odporna na rozerwanie i szarpanie przez zwierzęta. Najczęściej wykonuje się je z polietylenu. To trwały, solidny, a jednocześnie lekki materiał.
Większość siatek dostępnych jest w kolorze zielonym, dzięki czemu nie są widoczne na tle drzew. Nie pływają więc negatywnie na estetykę sadu, ogrodu czy pól uprawnych.
Jak założyć siatkę na czereśnie?
Montaż siatki na wybranym drzewie jest prosty, ale wymaga użycia kilku narzędzi. Najpierw trzeba przygotować konstrukcję z drewnianych lub metalowych słupów. Na nich rozpięta będzie siatka. Oprócz tego potrzebne są kotwy oczkowe, linki stalowe oraz śruby rzymskie.
Na przygotowanych słupkach tworzących konstrukcję umieszcza się kotwy. Przez nie przeciąga się stalową linkę. Na tak zabezpieczoną i przygotowaną konstrukcję można rozłożyć siatkę ochronną. Na koniec wystarczy ją zabezpieczyć. Aby dobrze spełniała swoje zadanie, nie powinna być zbyt mocno naciągnięta.
Zabezpiecz swoje sady i drzewa owocowe przed ptakami. Wybierz sprawdzone i wytrzymałe siatki ochronne na czereśnie: https://sieci-siatki.pl/siatki-ochronne/siatki-na-drzewa/