Ile kosztuje indywidualny projekt domu i co otrzymujemy w zamian?

Indywidualny projekt domu bardzo często okazuje się bardzo dobrą propozycją dla inwestorów. Do wyboru tego rozwiązania istnieją pewne istotne przesłanki, nie tylko te związane z osobistymi preferencjami i ściśle określonymi wymaganiami dotyczącymi inwestycji. Projekt domu u architekta warto zlecić w przypadku posiadania mocno specyficznej i problematycznie ukształtowanej działki, np. małej, wąskiej czy pochyłej. Rozwiązanie to sprawdzi się również w przypadku planowania obszernej i skomplikowanej rezydencji. Indywidualne projekty domów wiążą się oczywiście z pewnymi kosztami, jednak przynoszą w zamian wiele korzyści.

Czynniki wpływające na cenę

Projekty indywidualne domów są opracowywane całkowicie od podstaw, a każdy z nich jest do pewnego stopnia unikalny i wymaga osobnej analizy. Z tego względu nie da się jednoznacznie określić, jakie będą całkowite koszty takiej inwestycji. Na cenę projektu indywidualnego wpływają różne czynniki powiązane z danym zamówieniem. Dotyczy to chociażby wielkości domu, rodzaju wykorzystanych rozwiązań technologicznych czy ogólnego stopnia skomplikowania przedsięwzięcia. Projekt może też uwzględniać taras czy garaż, których obecność podnosi koszty. Nie bez znaczenia pozostaje też stylistka, która może być bardziej tradycyjna lub nowoczesna. Wszystkie te czynniki są trudne w jednoznacznym zdefiniowaniu pod kątem ustalania kosztów. Wycena zawsze musi być zatem przeprowadzona indywidualnie, podobnie jak sama realizacja projektu.

Wycena projektu indywidualnego

Aby poznać szczegółowe koszty powiązane z indywidualnym opracowaniem dokumentacji projektowej, warto poprosić specjalistów o ich dokładne oszacowanie. Usługi w tym zakresie świadczy firma New-House. Jej eksperci przygotowują indywidualny projekt domu w oparciu o dokładne konsultacje, przedstawiając przy tym wstępny kosztorys już na podstawie krótkiego wywiadu. Oferta cenowa zawsze jest dopasowana do osobistych preferencji i potrzeb inwestora, który może zdecydować się chociażby na realizację budynku piętrowego, parterowego czy też z poddaszem użytkowym. Dokładnie opisujące domy projekty indywidualne z kosztorysem pozwalają na wstępne zapoznanie się z planowanym wydatkiem, dzięki czemu zabezpieczają przed niespodziewanymi kosztami.

Satysfakcja i kontrola budżetu

Projekty domów indywidualne to przede wszystkim gwarancja satysfakcji dla inwestorów, którzy mają pewność idealnego spełnienia swoich wymagań. Rozwiązanie to pozwala na sprostanie mocno sprecyzowanym oczekiwaniom odnośnie wielu parametrów budynku. Projekt domu u architekta uwzględnia tym samym wszystkie ścisłe wytyczne, które jednocześnie wpływają na pełną unikalność planowanego obiektu. Inwestor może zarazem odpowiednio kontrolować posiadany budżet i dopasować do niego proponowane technologie budowy, rozmiary stolarki okiennej, materiały elewacyjne czy zastosowane systemy. Takie rozwiązanie daje pewność pełnego nadzoru nad kosztami budowy, która mogą być ustalone jeszcze na wczesnym etapie koncepcyjnym. Nie bez znaczenia pozostaje również duża swoboda w nanoszeniu zmian do projektu.

Unikalność i idealne dopasowanie

Niepowtarzalność domu jednorodzinnego jest coraz mocniej doceniana przez inwestorów, którym zależy na zawarciu specyficznych cech architektonicznych budynku. Kwestia ta ma znaczenie również dlatego, że pozwala na optymalne dopasowanie projektu do posiadanej działki budowlanej. Wiele z nich odznacza się trudnym ukształtowaniem terenu, co uniemożliwia realizację budowy na podstawie już gotowej dokumentacji projektowej. Indywidualny projekt może bazować na rozwiązaniach idealnie dobranych do specyfiki działki, wykorzystując przy okazji naturalne walory danego obszaru. Wszystko odbywa się na podstawie wizji lokalnej, dzięki czemu niweluje potencjalne koszty związane z potrzebą wyrównania terenu. Projekt indywidualny uwzględnia również orientację budynku względem kierunków świata, co gwarantuje najlepsze nasłonecznienie pomieszczeń w strefie dziennej i jednocześnie ogranicza ich przegrzewanie się.