Kamień naturalny od wieków wykorzystywany jest jako jeden z niezastąpionych materiałów budowlanych. Można go wykorzystać także do stworzenia elewacji. Jest bardzo trwały, niesamowicie odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także warunki atmosferyczne.
Elewacja z kamienia naturalnego – czy naprawdę warto?
Jako materiał naturalny wyróżnia się unikatową estetyką. Dodatkowo dostępny jest w bardzo zróżnicowanych kolorach, wzorach, co pozwala na stworzenie unikalnego designu budynku i elewacji. Posiada takie zalety jak izolacja, brak wilgoci wewnątrz budynku, a także atrakcyjny wygląd wizualny i trwałość. Kolejną zaletą kamienia naturalnego jest także stosunkowo atrakcyjna cena, zwłaszcza w porównaniu do wielu innych materiałów wykończeniowych. Najczęściej kamień elewacyjny produkuje się z bazaltu, głupku, granitu, piaskowca, kwarcu, marmuru oraz łupku kwarcytowego. Każdy z wymienionych kamieni wyróżnia się innymi cechami oraz właściwościami, a ponadto kamienie te posiadają odmienne wartości estetyczne oraz zróżnicowaną paletę barw.
Najczęściej marmur spotykany jest w kolorze białym z charakterystycznymi szarymi oraz beżowymi żyłami. Z kolei granit czy łupek występują w tysiącach kolorów. Niemałym dylematem może być jednak wybór kamienia na elewację spośród tak wielu rodzajów. Powinien pasować do stylu oraz architektury budynku. Zatem rodzaj kamienia elewacyjnego warto rozpatrywać już na etapie projektowania budynku, aby w ten sposób zyskać jednolity efekt architektoniczny. Obecnie wielu architektów kieruje się minimalizmem.
W takiej sytuacji elewacja opiera się na stonowanych kolorach, a także nienachalnym kształcie
Każdy element musi także do siebie pasować. Zatem wybierając kamienie naturalne jako elewację budynku warto zadbać o co, aby w jego otoczeniu także znalazły się elementy z kamienia.
Wytrzymał materiał, elewacje malowanie szybko tracą swój pierwotny urok.