Istnieją różne rodzaje podbudowy stosowanej pod taras. To właśnie od rodzaju podbudowy zależy konstrukcja tarasu oraz sposób montażu elementów nośnych. Wyróżnia się zatem tarasy ziemne, gdzie konstrukcja tarasu oparta jest na gruncie, a także tarasy montowane na wylewkach betonowych.
Drewniany taras na konstrukcji betonowej – czy to możliwe?
Wówczas istnieje możliwość kotwiczenia do betonowego podłoża. Wybór podbudowy pod taras uzależniony jest od indywidualnych warunków oraz potrzeb. W przypadku, kiedy miejsce pod zabudowę tarasu nie posiada żadnej podbudowy – wówczas można skorzystać z punktowych słupów betonowych. Stanowi to szybkie oraz mało kosztowne rozwiązanie. Słupy betonowe punktowe najczęściej wykonywane są od podstaw u klienta. Odwiert w ziemi wykonywany jest poniżej strefy zamarzania, następnie szalunek oraz zalewanie betonem. Tego typu konstrukcja w odróżnieniu od bloczków betonowych jest znacznie bardziej stabilna oraz zapewnia trwałość tarasu. Kolejnym elementem jest konstrukcja nośna wykonana z drewna egzotycznego. Składa się między innymi z legarów poziomowanych oraz przymocowanych do wcześniej przygotowanych słupów betonowych. Legary układa się w tym samym kierunku co deski, ich odległość nie może przekroczyć jednak 1,2 m. Następnie układa się kontrlegary, także drewniane, które mocuje się do wypoziomowanych legarów głównych. Następnie mocuje się deski w kierunku przeciwnym do ułożenia kontrlegarów.
Bardzo często wykorzystuje się w tym celu deski tarasowe z drewna egzotycznego
Przykręcane są dzięki nierdzewnym wkrętom. Dzięki czemu całość wygląda bardzo estetycznie, a także wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Po wykonaniu elementów konstrukcyjnych tarasu przestrzeń zostaje oczyszczona, a następnie olejowana specjalnym preparatem do impregnacji drewna. Może być on zarówno bezbarwny jak i w kolorze.
Drewno jest nawet wskazane na tarasie, ma przyjemniejszy wygląd i jest szybsze w budowie.