Pokrycie dachu spadzistego gontem bitumicznym

Gont bitumiczny jest nowoczesnym materiałem wykorzystywanym do krycia dachów. Wyróżnia się niską ceną oraz prostym montażem. Gont stanowi pasy z wycięciami o bardzo zróżnicowany charakteryzują kształtach. Są to zarówno prostokąty, trapezy, sześciany, trójkąty oraz łuki.

Gont bitumiczny – zastosowanie oraz właściwości

Dzięki odpowiedniemu ułożeniu całość wygląda jak dachówka. Pojedynczy gont bitumiczny stworzony jest z rdzenia, który stanowi punkt nośny dla pozostałych warstw. Rdzeń ten powstaje z włókniny szklanej, przez co gont jest niezwykle odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także stabilny. Szklana włóknina mieści się w masie bitumicznej, która wykazuje się wysoką szczelnością. Tym samym im lepszą jakością wyróżnia się masa bitumiczna tym lepszy jest cały materiał. Powierzchnia gruntu jest bardzo charakterystyczna, gdyż znajduje się na niej posypka mineralna. Skutecznie chroni dach przed nagrzewaniem się, a jednocześnie stanowi element dekoracyjny. Wewnętrzną część gontu stanowi z kolei posypka drobnoziarnista lub opcjonalnie folia, mająca chronić materiał przed sklejeniem, kiedy będzie przechowywany w paczkach. Gont bitumiczny wybierany jest przede wszystkim na dachy, których spadek jest powyżej 12 stopni. Zaleca się jednak, aby wówczas najpierw położyć warstwę papy podkładowej, na niej natomiast układać gont bitumiczny. Ogromną zaletą tego materiału jest możliwość zastosowania go nawet w przypadku powierzchni zupełnie pionowych.

Gont jest bardzo elastyczny, tym samym można stosować go na dachach o bardzo codziennych i wymyślnych kształtach

Często wykorzystywany jest również podczas remontu i renowacji starszych budynków, które wcześniej pokrywane były papą. Gont nie wymaga specjalistycznych narzędzi podczas układania, gdyż jego montaż jest bardzo prosty