Śruby, wkręty, kołki i nakrętki- jedne z najpopularniejszych sposobów łączenia materiałów. Sklepy budowlane są pełne sprzętów stworzonych z myślą o wkręcaniu i wykręcaniu śrub różnego typu. Nie trzeba byc jednak wielkim fachowcem by wiedzieć, że to nie zawsze wystarczy. Warto więc zaopatrzyć się w elektronarzędzia, które znacząco ułatwią i przyspieszą prace. Co jednak wybrać dla siebie? Wszystko zależy od potrzeb.
Zamiast śrubokręta
Popularne śrubokręty można zastąpić stosunkowo małymi i poręcznymi wkrętarkami. Charakteryzują się one niedużą siłą dokręcania i niewielką prędkością obrotową. Jednak dzięki niewielkiej wadze nie ciążą w dłoni. Można dzięki temu długo pracować bez utraty komfortu. Jedne są bardziej podobne do klasycznego śrubokrętu, inne przypominają pistolet, zwykle z wbudowanym akumulatorkiem.
Do cięższych prac
Gdy potrzebujemy czegoś mocniejszego warto postawić na wkrętarko-wiertarkę. Poza obsługą śrub i wkrętów ten sprzęt pozwala również na wiercenie na niewielkich głębokościach. Najpowszechniejsze są zasilane akumulatorowo, chociaż nie jest to reguła. Szybkość obrotów i siłę dokręcania w większości modeli można regulować, droższe modele posiadają także funkcje wiercenia z udarem. Sprzęt droższy niż ten omawiany wyżej, jeśli nie zależy nam na doskonałej jakości można wybrać model od mniej znanej firmy. Do wiercenia w twardszych materiałach lepiej jest jednak wybrać zasilaną sieciowo wiertarkę, nie są one tak ograniczone mocą baterii, więc radzą sobie lepiej.
Długie i grube wkręty
Czasami w pracy pomocne są zakrętarki udarowe. Nie są bardzo ciężkie, nawet licząc wagę akumulatora. Dzięki solidnemu udarowi i mocnemu silnikowi potrafią sobie poradzić z najdłuższymi śrubami czy wkrętami ciesielskimi. Zazwyczaj używane przez zawodowców. Jeśli nie masz w planie dużego projektu być może będziesz w stanie się bez tego obejść
Przy tego typu sprzętach bardzo ważne jest by nie zapomnieć o odpowiednich akcesoriach. Przydatny będzie solidny zestaw bitów, czy wierteł, czasem odpowiednich nasadek. Sprzęt ten jest niezbędny na każdej budowie. Przydatny staje się też w warunkach domowych. Jak mawiali moi rodzice „życie trzeba sobie ułatwiać, nie utrudniać”. Zdobycie takich narzędzi jest świetnym sposobem na spełnianie się w tej filozofii.