Styl nowoczesny we wnętrzach

Funkcjonalność i prostota to cechy charakterystyczne nowoczesnych aranżacji wnętrz. Podczas gdy bogaty wystrój i liczne przedmioty były od pokoleń synonimem luksusu i bogactwa, myślenie o aranżacji wnętrz zmieniło się znacząco w ostatnich dziesięcioleciach.

Co najważniejsze, ludzie chcą czuć się jak w domu, a nie w muzeum. Styl nowoczesny zaczął się rozwijać w pierwszej połowie 20 wieku, a dziś bije popularne rekordy. Przekonajmy się jak prawidłowo zaaranżować wnętrze w stylu nowoczesnym?

Cechy charakterystyczne stylu nowoczesnego

Na estetykę stylu nowoczesnego duży wpływ miała sytuacja gospodarcza II wojny światowej i okresu powojennego. Nie praktyczne stało się otaczanie bezużytecznymi, ale ładnymi przedmiotami bez wyraźnego celu. Bogate tkaniny z misternymi nadrukami i rzeźbione drewno liściaste zostały zastąpione naturalnymi włóknami i schludnymi, soczystymi powierzchniami wykonanymi z metalu lub szkła. Projekt każdego elementu dekoracyjnego opiera się na czysto praktycznym ideale: oszczędności czasu, pieniędzy i materiałów.

Styl nowoczesny – meble

W nowoczesnej aranżacji wnętrz nacisk kładzie się również na czyste linie mebli i materiały premium. Akcenty to chromowana stal nierdzewna – na przykład w nogach stołów lub w ramach obrazów i luster. Towarzyszy mu szkło, skóra, a czasem nawet beton i kamień naturalny.

Kolorystyka w stylu nowoczesnym

Podstawową zasadą nowoczesnego stylu jest użycie niewielkiej ilości koloru. Zwykle też nie są jasne, są bardziej miękkie. Mogą być beżowo-brązowe, szare i złamanej bieli. Możesz je łączyć i dodawać złoto, srebro lub czerń. Ostatnio bardzo modne w takich wnętrzach są róż, błękit i zieleń. Jednak ważne jest, aby nie używać zbyt wielu kolorów na raz.