Czasy gdy budynki tworzyło się „na oko” minęły bardzo dawno temu. Już w starożytności wiadome było, że trwalsze są budynki, które trzymają kąty proste i odpowiedni poziom.
Są jednak do tego potrzebne odpowiednie narzędzia, dzisiaj żadna budowa nie obędzie się bez jednego z nich. Najważniejsze narzędzie przy budowie i nie tylko to oczywiście poziomica.
Historia wasserwagi
Pierwsze urządzenie, które spełniało taką funkcje powstało około 2600 lat temu i zostało skonstruowane prawdopodobnie przez Teodora z Samos w starożytnej Grecji. Jedna z najdawniejszych wersji poziomicy wykorzystywała do wyznaczania poziomu zasadę naczyń połączonych. Były to dwie rurki z zaznaczonymi punktami, które połączone były za pomocą wężyka. Do środka wlewano wodę, która przy odpowiednim ustawieniu powinna sięgać tych samych punktów na rurkach. Co interesujące było to chętnie używane rozwiązanie w dawnych czasach, ponieważ pozwalało wyznaczać poziom nawet na większych odległościach.
Dzisiaj najczęściej stosuje się poziomice w postaci szklanej ampułki wypełnionej alkoholem, tak by w środku pozostał pęcherzyk powietrza. Ampułkę montuje się w oprawie ułatwiającej poziomowanie. Dokładność pomiarów nie jest perfekcyjna, jest jednak wystarczająca do tego by budować solidne budynki. Nowszym wynalazkiem są poziomice laserowe. Jak sama nazwa wskazuje używa ona lasera, którego światło można rzucić np. na ścianę i pracować bez ciągłego przykładania zwykłej miary.
„Mi się nie przyda”
Chociaż zasada działania wydaje się banalnie prosta, okazuje się, że poziomica staje się niezbędna w pracach budowlanych i wykończeniowych.
Właściwe używanie tzw. wasserwagi pozwala nie tylko na poziomowanie i pionowanie różnych powierzchni, czy mebli, np. przy wieszaniu ich na ścianę. Przydatna okazuje się również przy ustalaniu spadków przy konstruowaniu rynien, czy tarasów, tak by woda deszczowa, zamiast stać w miejscu była sprawnie odprowadzana. Nawet jeśli nie masz w zamiarze niczego teraz budować, jest to sprzęt który powinieneś posiadać w domu. W końcu przyjdzie czas w którym okaże się użyteczna.
Nie spodziewałem się, że poziomica została wynaleziona 2600 lat temu i pełni swoją funkcję do dzisiaj.