Jak przygotować ścianę gipsowo-kartonową do tapetowania?

Moda na nowoczesne i efektowne tapety w pomieszczeniach trwa w najlepsze. Potrafią być one wspaniałą ozdobą mieszkania, a dodatkowo są wyjątkowe trwałe i odporne na zarysowania czy wilgoć.

Jednak aby uzyskać taki efekt, trzeba przygotować odpowiednio ścianę gipsowo-kartonową do tapetowania. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Gruntowanie ścian gipsowo-kartonowych

Gruntowanie to pierwszy krok, którego nie należy pomijać. Po co gruntujemy ściany? By wyrównać chłonność podłoża, wzmocnić je i by za kilka lat móc zdjąć tapetę bez zniszczenia ścian. Pozbywamy się też pyłu osadzonego na ścianach, który utrudniłby gipsowanie. Karton-gips charakteryzuje się wysoką chłonnością, więc nie żałujmy preparatu.

Szpachlowanie połączeń płyt g-k

Następnie czeka nas mozolniejsza część pracy. Wszystkie ubytki, dziury i łączenia należy wypełnić gipsem szpachlowym. Trzeba pamiętać o wyrównaniu i wygładzeniu całości, bo wszelkie niedoskonałości będą się odznaczać pod tapetą. Im cieńsza tapeta, tym skrupulatniejsza praca.

Zaraz po nałożeniu gipsu szpachlowego, należy zatopić na łączeniach ścianek taśmę do spoinowania (papierową lub flizelinową). Umieszczamy ją wzdłuż całego łączenia na samym środku i dociskamy, by pozbyć się nadmiaru powietrza. Następnie pokrywamy taśmę kolejną warstwą gipsu. Jeśli wybierzemy taśmę papierową, nie zapomnijmy o wcześniejszym zwilżeniu jej wodą!

Narożniki montuje się w identyczny sposób jak taśmy do spoinowania. Należy jednak zwrócić uwagę, by narożniki zewnętrzne nałożyć na przygotowaną uprzednio masą szpachlową. Warto wspomóc się przy tej czynności użyciem poziomicy, by sprawdzić równość mocowania.

Szlifowanie pod tapetowanie ścian z płyt gipsowo-kartonowych

Z pewnością najbrudniejszym i wymagającym największej skrupulatności zadaniem podczas przygotowywania ścian z płyt gipsowo-kartonowych pod tapetowanie jest szlifowanie. Warto przed nim zabezpieczyć pozostałe pomieszczenia w domu (np. foliowymi kotarami), by zminimalizować skutki szlifowania. Nie zapominajmy też o ochronnych maskach na oczy, nos i usta.

Do tej czynności używamy packi do szlifowania lub gąbki ściernej, wykonujemy ruchy okrężne. Szlifujemy tak długo, aż ściana będzie idealnie gładka i równa. Przed tapetowaniem należy ponownie taką ścianę zagruntować.

Więcej informacji na temat właściwego przygotowywania ścian z płyt gipsowo-kartonowych pod tapetowanie znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/123023/jak-przygotowac-sciane-gk-do-tapetowania/.