Podłoga idealna do kuchni

Mówi się, że kuchnia jest sercem domu. To w niej przygotowujemy smaczne posiłki, a niejednokrotnie przyjmujemy gości. Jest pomieszczeniem w naszych wnętrzach o wyjątkowym natężeniu ruchu, dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór podłogi, która powinna być zarówno wytrzymała, jak i nadawać wnętrzu stylu. Poniżej kilka praktycznych porad czym kierować się podczas wyboru podłogi do kuchni, aby sprostała ona naszym wymaganiom.

Wytrzymałe laminaty

Najpopularniejsze są panele podłogowe laminowane, jednak ich ceny różnią się między sobą w zależności od jakości. Do kuchni dobrym wyborem będą te, spełniające klasę ścieralności AC 5, dzięki czemu wytrzymają duży ruch w kuchni. Ważniejszym elementem jest jednak odporność na wodę. Właściciele zwierząt domowych bardzo często borykają się z problemem rozlanej wody z miski.

Również sprzęty kuchenne potrafią czasem zawieść i zmywarka może przepuszczać wodę, a nawet rozlana zupa, czy herbata w tańszych modelach paneli laminowanych mogą spowodować przedostanie się wody pod łączenia, konsekwencją czego będzie puchnięcie materiału. Dlatego decydując się na panele laminowane do kuchni zwracajmy uwagę na funkcję aqua zero. Dzięki specjalnej konstrukcji łączeniowej panele podłogowe aqua zero nie przepuszczają wody w zależności od producenta nawet do 72 godzin. Są nieco droższe od standardowych modeli, jednak na pewno posłużą na wiele lat, a szeroka gama kolorystyczna pozwoli dopasować odpowiedni model nawet najbardziej wymagającym klientom.

Wodoodporne panele winylowe

Jeżeli nie wystarcza nam kilkugodzinna ochrona przed wodą, dobrym rozwiązaniem są panele winylowe, które mają wiele zalet. Np. są w stu procentach odporne na wodę. Możemy również zastosować w nich dwa rodzaje montażu, standardowy click oraz montaż na klej. Samoprzylepne panele winylowe świetnie sprawdzą się w przypadku chęci odnowienia podłogi kuchennej, na której znajdują się płytki podłogowe. Jeżeli powierzchnia jest gładka i nie ma w niej większych ubytków, nie ma przeciwwskazań do tego, aby przykleić panele na istniejące płytki.

Taki panel jest wyposażony we własny klej, wystarczy ściągnąć taśmę zabezpieczającą i przyłożyć panel do podłoża. Dużym ułatwieniem jest przygotowanie ciężkiego wałka, aby odpowiednio docisnąć produkt. Przed zakupem paneli winylowych warto odwiedzić profesjonalny punkt sprzedaży, w którym zaopatrzymy się w niezbędne akcesoria do montażu.

Stylowa deska podłogowa

Naturalne drewno potrafi zachwycić nawet najbardziej wymagających. Deska ułożona w klasyczną jodełkę potrafi nadać niepowtarzalny charakter w kuchni. Wybierając jednak tego rodzaju produkty należy zwracać uwagę na jakość lakieru, jakimi są pomalowane.

Drewniana deska podłogowa ma w swojej zalecie fakt, że jest materiałem odnawialnym. Możemy co kilka lat poddać ją procesowi cyklinowania i ponownego lakierowania. Generuje to jednak dodatkowe koszty poprzez wynajęcie odpowiedniej firmy, lub wypożyczenie specjalistycznych narządzi. Problematyczne może okazać się również wynoszenie wszystkich mebli z pomieszczenia w celu przeprowadzenia renowacji. Możemy zatem połączyć deskę z płytkami podłogowymi i położyć ją tylko w części jadalnej aby nadać niepowtarzalny klimat podczas spożywania posiłków. W ten sposób stworzymy użyteczną przestrzeń roboczą i przytulną atmosferę w jadalni. Dodatkowym atutem będzie odczucie ciepła pod stopami, a barwy deski i jej specyficzna struktura nadadzą całej kuchni przyjemnej, ciepłej atmosfery.

Źródło: https://architektura24.pl/