Styl prowansalki – co powinieneś wiedzie o tym rodzaju aranżacji pomieszczeń?

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się mieszkania urządzone w stylu prowansalskim. Jakie są cechy wnętrza w stylu prowansalskim? Skąd wziął się ten trend wnętrzarski?

Jak zaaranżować okna do pokoju urządzonego w tym stylu? Dowiedz się więcej o stylu prowansalskim!

Styl prowansalski – historia

Styl prowansalski narodził się w Prowansji w południowo-wschodniej Francji. To miejsce związane z pachnącymi polami lawendy, kamiennymi domami, błękitnym niebem i zielonymi wzgórzami.

Podziw dla tej idyllicznej krainy zapoczątkowali malarze impresjoniści, którzy w malowniczy sposób uwiecznili piękno prowansalskiego krajobrazu. Liberalny urok południa Francji ukazany na płótnach mistrzów przyciąga rzesze turystów, chcących we własnych domach odtworzyć idylliczną atmosferę prowansalskiej wsi. Tak narodził się jeden z najpopularniejszych stylów wnętrz.

Styl prowansalski – cechy

Styl prowansalski to także naturalne materiały: kamień, postarzane drewno, ceramika. W tym stylu wyróżniają się również:  tynk strukturalny na ścianach, babcine kredensy, przeszklone okna. Podłogi domów urządzonych w prowansalskim klimacie są najczęściej wykonane z drewna lub betonu i kamienia. Równie ważne jest to jakie dodatki wybierze aranżacja wnętrza.

Mogą to być: wzorzyste poduszki, pokrowce na kanapy i łóżka, plecione dywaniki, ceramiczne słoje z suszonymi ziołami czy ozdobne karafki.

Styl prowansalski – kolory

Kolory zaczerpnięto bezpośrednio z francuskiego krajobrazu. Stąd słabość do lawendy, piaskowych odcieni przywodzących na myśl skąpane w słońcu skały i błękit miejscowego nieba. Zbyt ciemny lub zbyt ciemny kolor nie ma tu znaczenia. Powinno być jasne i wesołe.